Brutalna napaść czy prewencja?
Właśnie minęła 75. rocznica niemieckiej napaści na ZSRR. Warto się nad tą datą pochylić i zastanowić, co skłoniło Adolfa Hitlera do podjęcia tak ryzykownej decyzji, która w ostateczności przyczyniła się do upadku III Rzeszy.
Historiografia radziecka przedstawiała inwazję z 22 czerwca 1941 r. jako niczym niesprowokowaną agresję na państwo, które kierowało się polityką pokojową. W 1977 r. rząd ZSRR wydał nawet specjalną instrukcję wyznaczającą sposób przedstawiania przyczyn wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Propagowanemu przez sowieckich historyków poglądowi, że Józef Stalin nie planował ataku na Niemcy, a Hitler nie został sprowokowany do rozpoczęcia wojny prewencyjnej, zaprzeczają jednak liczne dokumenty, zeznania świadków i dane statystyczne, wskazujące na ofensywny charakter sowieckich zbrojeń.
W 1933 r. Armia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta