Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brutalna napaść czy prewencja?

24 czerwca 2016 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: Wikipedia
Paweł Łepkowski
źródło: materiały prasowe
Paweł Łepkowski

Właśnie minęła 75. rocznica niemieckiej napaści na ZSRR. Warto się nad tą datą pochylić i zastanowić, co skłoniło Adolfa Hitlera do podjęcia tak ryzykownej decyzji, która w ostateczności przyczyniła się do upadku III Rzeszy.

Historiografia radziecka przedstawiała inwazję z 22 czerwca 1941 r. jako niczym niesprowokowaną agresję na państwo, które kierowało się polityką pokojową. W 1977 r. rząd ZSRR wydał nawet specjalną instrukcję wyznaczającą sposób przedstawiania przyczyn wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Propagowanemu przez sowieckich historyków poglądowi, że Józef Stalin nie planował ataku na Niemcy, a Hitler nie został sprowokowany do rozpoczęcia wojny prewencyjnej, zaprzeczają jednak liczne dokumenty, zeznania świadków i dane statystyczne, wskazujące na ofensywny charakter sowieckich zbrojeń.

W 1933 r. Armia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament