Emerytura z każdego państwa zatrudnienia
Osoba mieszkająca w Polsce, aby otrzymać emeryturę z ZUS i innego państwa Unii Europejskiej, składa wniosek do Zakładu. Uruchamia on postępowanie o świadczenie w tych państwach, w których pracowała i była ubezpieczona.
Osoba, która pracowała w Polsce i w tzw. państwie umownym, może wystąpić o emeryturę z obu państw. Państwa umowne to wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz państwa, z którym Polska zawarła umowę o zabezpieczeniu społecznym (USA, Australia, Kanada, Korea Płd., Ukraina, Mołdawia oraz państwa byłej Jugosławii).
Aby otrzymać emeryturę ze wszystkich państw, w których się pracowało, należy spełnić warunki do jej przyznania określone w przepisach obowiązujących w tych państwach. Na przykład jeśli dana osoba pracowała w Polsce i w Hiszpanii, to w celu otrzymania dwóch emerytur musi spełnić warunki do świadczenia zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta