Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytura z każdego państwa zatrudnienia

24 czerwca 2016 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Osoba mieszkająca w Polsce, aby otrzymać emeryturę z ZUS i innego państwa Unii Europejskiej, składa wniosek do Zakładu. Uruchamia on postępowanie o świadczenie 
w tych państwach, w których pracowała 
i była ubezpieczona.

Osoba, która pracowała w Polsce i w tzw. państwie umownym, może wystąpić o emeryturę z obu państw. Państwa umowne to wszystkie państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz państwa, z którym Polska zawarła umowę o zabezpieczeniu społecznym (USA, Australia, Kanada, Korea Płd., Ukraina, Mołdawia oraz państwa byłej Jugosławii).

Aby otrzymać emeryturę ze wszystkich państw, w których się pracowało, należy spełnić warunki do jej przyznania określone w przepisach obowiązujących w tych państwach. Na przykład jeśli dana osoba pracowała w Polsce i w Hiszpanii, to w celu otrzymania dwóch emerytur musi spełnić warunki do świadczenia zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament