Jak zapobiec fikcyjnym walnym
Jednym z kluczowych aspektów ważności walnego zgromadzenia spółki akcyjnej i ważności podejmowanych na nim uchwał, jest udział w nim podmiotów do tego uprawnionych.
Czynności dokonane podczas zdarzenia, w którym uczestniczą podmioty nieuprawnione, nie są uchwałami walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki i jako takie nie podlegają wykonaniu i rejestracji w sądzie. Jednak uwarunkowania prawne powodują, że jest możliwe odbycie walnego zgromadzenia z udziałem osób nieuprawnionych.
Kto jest uprawniony
Przyjrzyjmy się w tym kontekście spółkom, których akcje nie są w obrocie publicznym. Zgodnie z art. 343 § 1 Kodeksu spółek handlowych, za akcjonariusza spółki uważa się tylko tę osobę, która została wpisana do księgi akcyjnej lub która jest posiadaczem akcji na okaziciela.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych wprowadzają dodatkowe wymogi formalne. Jak stanowi przepis art. 406 k.s.h., uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy akcji imiennych (którym przysługuje prawo głosu)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta