Złe stanowisko, niewłaściwe rozstanie lub nadmiar danych
Lista błędów popełnianych przez pracodawców przy wystawieniu dokumentu o przebiegu kariery zawodowej pracownika jest pokaźna. Część z nich wynika z nadgorliwości, inne ze słabej znajomości przepisów.
Do najczęstszych należą podane poniżej.
1. Umieszczenie tylko ostatnio zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
W ust. 2 świadectwa należy podać informacje o wszystkich zajmowanych stanowiskach lub pełnionych funkcjach przez pracownika w okresie całego zatrudnienia u pracodawcy, wskazując, w jakich okresach były one zajmowane.
To ważna informacja, gdyż potwierdza karierę zawodową i doświadczenie pracownika zdobyte u pracodawcy, a tym samym możliwości uzyskania etatu w nowej firmie.
2. Niewłaściwe określenie trybu rozwiązania stosunku pracy oraz podawanie przyczyn zwolnienia.
W świadectwie pracy należy wskazać podstawę rozwiązania stosunku pracy, czyli odpowiedni tryb wymieniony w art. 30 k.p., np. „stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 k.p."
Niedopuszczalny jest natomiast zapis np. „stosunek pracy ustał w wyniku wypowiedzenia przez pracodawcę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p. z powodu częstego korzystania przez pracownika ze zwolnień lekarskich".
Jakiekolwiek przyczyny wypowiedzenia, jeśli powinny zostać określone przez pracodawcę, to tylko w treści wypowiedzenia umowy na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta