Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowód ze strony internetowej musi być wiarygodny

24 czerwca 2016 | Dobra Firma | Grzegorz Ginalski
Grzegorz 
Ginalski, Kancelaria Radców Prawnych 
i Adwokatów Roczniak Tokarczyk 
i Partnerzy z Rzeszowa
źródło: materiały prasowe
Grzegorz 
Ginalski, Kancelaria Radców Prawnych 
i Adwokatów Roczniak Tokarczyk 
i Partnerzy z Rzeszowa

Jedną z możliwości zabezpieczenia dowodu z treści zamieszczonych w sieci jest uwiarygodnienie ich u notariusza, czyli sporządzenie tzw. protokołu otwarcia strony www.

W związku z rozwojem technologicznym coraz częściej w postępowaniach sądowych mamy do czynienia z dowodami z treści stron internetowych. Dowód taki może być stosowany przykładowo w celu wykazania naruszenia dóbr osobistych bądź praw autorskich. O ile przeprowadzenie tego dowodu (poprzez oględziny strony) może mieć decydujący wpływ na wynik postępowania, o tyle jeszcze przed jego wszczęciem należy ten dowód odpowiednio zabezpieczyć. Należy brać pod uwagę, że po otrzymaniu odpisu pozwu druga strona może usunąć treści zamieszczone na stronie internetowej bądź też całą stronę. Niejednokrotnie może do tego dojść nawet bez celowego działania strony pozwanej. Często bowiem pomiędzy zamieszczeniem wpisu na stronie a wniesieniem pozwu wpis jest usuwany w toku zwykłego działania (np. oferta w sklepie internetowym staje się nieaktualna). Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona takiego dowodu.

Wydruk i zapis

Zabezpieczenie takiego dowodu może odbyć się na kilka sposobów. Podstawowym jest wydrukowanie oraz zapisanie na dysku print screan'a strony internetowej (zrzutu strony). Należy jednak pamiętać, że print screan jest wyłącznie plikiem graficznym wytworzonym przez stronę, który można łatwo modyfikować przy użyciu najprostszego oprogramowania. Dlatego jeśli druga strona zakwestionuje ten dowód, sąd będzie oceniał, w jakim stopniu jest on wiarygodny. Jak wskazuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament