Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perspektywiczne obszary, na które stawia Pomorze

24 czerwca 2016 | Prawo w biznesie

Technologie cyfrowe, efektywność energetyczna 
w przemyśle i budownictwie, a także technologie medyczne to dziedziny, które będą mogły liczyć na szczególne wsparcie, w tym przy wykorzystaniu unijnych środków. Dla dynamicznego rozwoju wykorzystywana będzie także bliskość Bałtyku.

Wszystkie regiony w Polsce, w celu korzystania z unijnego wsparcia, musiały określić obszary priorytetowe. Takie, na których będą koncentrować pewną część swojego oraz unijnego budżetu. Jest to wynikiem unijnej koncepcji rozwoju opartej na tzw. inteligentnych specjalizacjach. Towarzyszy jej założenie o potrzebie koncentracji środków na takich obszarach lub dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, które w dłuższym okresie dadzą największą wartość dodaną. Wybrane dziedziny mają wykorzystywać mocne strony, przewagi, atuty, potencjał danego regionu. Wybór krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji był długim procesem, poprzedzonym wieloma analizami. Należy także podkreślić, że nie jest to proces zamknięty. W miarę zdobywania doświadczeń, pojawiania się nowych szans lub nieprzewidzianych wcześniej barier, inteligentne specjalizacje będą mogły być uzupełniane lub zmieniane.

Potencjał rozwoju

W przypadku województwa pomorskiego ostateczna decyzja o zatwierdzeniu takich priorytetowych obszarów zapadła 9 kwietnia ubiegłego roku. Wtedy zarząd województwa dokonał wyboru czterech obszarów gospodarki o największym potencjale rozwojowym, wskazując:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament