Są sposoby na odzystkanie podatku po wyroku TSUE
Niekorzystne rozstrzygnięcie fiskusa lub sądu nie zawsze oznacza definitywną przegraną podatnika. Korzystne orzeczenie Trybunału może otworzyć „furtkę" do ponownego rozpatrzenia sprawy i odzyskania nadpłaconej daniny.
Ostatnimi laty Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) orzeka coraz częściej na korzyść podatników. Przykładowo można tu wskazać niedawne orzeczenia, jak chociażby wyrok z 22 października 2015 r. (sprawa C-277/14) dotyczący zachowania należytej staranności przy zakupie paliwa, czy też wyrok z 29 września 2015 r. (sprawa C-276/14) dotyczący tzw. jednego podatnika albo najnowszy wyrok TSUE z 2 czerwca 2016 r. (sprawa C 418/14) dotyczący podatku akcyzowego od oleju opałowego.
Przegrana podatnika na etapie postępowania podatkowego lub sądowo-administracyjnego nie zawsze oznacza, że sprawa jest definitywnie zakończona i należy się poddać. „Furtkę" stanowiącą „wyjście" z niekorzystnych rozstrzygnięć podatkowych mogą stanowić m.in. korzystne orzeczenia TSUE, które zapadają zazwyczaj w bardzo kontrowersyjnych sprawach. W chwili obecnej polskie prawo przewiduje kilka sposobów na wzruszenie ostatecznych i niekorzystnych dla podatnika rozstrzygnięć organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o instytucję wznowienia postępowania podatkowego lub sądowo-administracyjnego oraz o instytucję zwrotu nadpłaty podatku, bądź stwierdzenia nadpłaty podatku.
Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przede wszystkim wskazanie oraz krótkie omówienie możliwych rozwiązań z jakich mogą skorzystać podatnicy (w przypadku przegranej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta