Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agroturystyka i mieszkanie pod jednym dachem

27 czerwca 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli wznoszony budynek ma służyć nie tylko turystom, ale także prywatnie rolnikowi, to na potrzeby odliczenia VAT z faktur zakupu materiałów budowlanych powinien on ustalić procentowy udział wykorzystywania domu w tych celach.

Rolnik odliczy podatek

- Jestem rolnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Dodatkowo świadczę usługi agroturystyczne opodatkowane 8 -proc. stawką VAT. Rozpocząłem budowę budynku mieszkalnego – dom jednorodzinny. Planuję, że budynek będzie w całości wykorzystany do świadczenia usług agroturystycznych. Czy będę mógł odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług na potrzeby remontu tego budynku?

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

W przedstawionym stanie faktycznym podatek naliczony od budowy budynku mieszkalnego związany jest ze sprzedażą opodatkowaną (usługi agroturystyczne). Istnieje zatem związek pomiędzy podatkiem naliczonym a sprzedażą opodatkowaną. Podatnik może zatem odliczyć podatek naliczony wynikających z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług wykorzystanych do budowy tego budynku. Zakładam, że nie zajdą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT, wyłączające prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament