Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłacą biedni ludzie

27 czerwca 2016 | Publicystyka, Opinie | Jędrzej Bielecki
źródło: materiały prasowe

Ian Bond | Historia oceni Camerona jako kompletnego idiotę – człowieka, który z własnej inicjatywy zdestabilizował Europę – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu dyrektor w Centre for European Reform (CER) w Londynie.

"Rzeczpospolita": Dlaczego większość Brytyjczyków poparła wyjście z Unii Europejskiej?

Ian Bond, dyrektor w Centre for European Reform (CER) w Londynie: Kampania na rzecz Brexitu była pełna demagogii, kłamstw. Ale żyjemy w czasach, gdy fakty przestają się liczyć. Do tego doprowadzili politycy, od lat budując karierę na piarze, oraz media, które bez skrupułów atakowały Unię. To jest też pochodna porażki naszego systemu edukacji, który nie uczy, na czym polega świat, jak funkcjonuje państwo, Bruksela. Gdy Boris Johnson mówił ludziom, że Unia pozwala na sprzedaż tylko kiści z minimalną liczbą bananów, wierzyli, choć wystarczyło pójść do sklepu, aby się przekonać, że to nieprawda.

Ale jest też inny powód. Dochody przeciętnych Brytyjczyków nigdy nie wróciły do poziomu sprzed kryzysu z 2008–2009 roku. Liderzy kampanii Brexit przekonali ludzi, że to wina imigrantów, choć wszelkie analizy pokazują, że z ich powodu pensje spadły maksymalnie o 2 proc., podczas gdy z powodu cięć socjalnych przez rząd Davida Camerona – przynajmniej o 10 proc. Stratedzy kampanii Remain postawili natomiast na straszenie ludzi pogorszeniem sytuacji gospodarczej. To nie zadziałało, bo większość Brytyjczyków uważała, że i z obecnego boomu nie korzystają.

Cameron złożył dymisję. Jak oceni go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament