Polska potrzebuje co najmniej dekady
GEORG KAPSCH | Staniecie się państwem nowoczesnych technologii. Ważna jest jednak cierpliwość – mówi szef firmy Kapsch.
Rz: Jak Polska radzi sobie z przejściem na nowoczesną gospodarkę?
GEORG KAPSCH: Wasz kraj posiada pewne silne strony. Z pewnością należy do nich produkcja. Przy planowaniu strategii innowacyjności każde państwo powinno koncentrować się na tym, czym w największej mierze może się pochwalić – skoro w Polsce istnieje coraz lepiej rozwinięta produkcja innowacyjna, to w tym obszarze należy postawić na największe inwestycje.
Tak to wygląda w Austrii?
Jesteśmy cztery razy mniejszym krajem niż Polska, a mimo to przeznaczamy miliard euro rocznie na infrastrukturę cyfrową i kolejne setki milionów na gospodarkę 4.0. Bardzo ważne są projekty naukowe, współpraca między uniwersytetami i przedsiębiorcami, wykorzystywanie środków choćby pochodzących z programu „Horyzont 2020".
W zeszłym tygodniu był pan gościem kongresu Impact '16 w Krakowie, gdzie rozmawiano o tzw. IV rewolucji przemysłowej. Tuż przed panem przemawiali polscy ministrowie: odpowiadający za szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. To dobry znak?
Tak sądzę. Ci dwaj przedstawiciele polskiego rządu ponoszą największą odpowiedzialność za to, w jaki sposób będzie się u was rozwijać nowa gospodarka. Zadaniem polskiej polityki będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta