Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbycie zabudowanego gruntu z podstawową stawką VAT

27 czerwca 2016 | Podatki | Piotr Kępisty
Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP sp. z o.o.

Jeśli nieruchomość sprzedawana jest dotychczasowemu dzierżawcy, który wybudował na działce budowle z własnych środków, konieczne jest zakwalifikowanie tej dostawy do odpowiedniej kategorii. Od tego zależy opodatkowanie transakcji.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT) oraz w pewnych okolicznościach dla dostawy budynków i budowli lub ich części (art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT). Na podstawie tych przepisów można zatem wskazać, że ustawa o VAT przewiduje następujące kategorie nieruchomości:

- tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane (których dostawa podlega zwolnieniu),

- tereny niezabudowane będące terenami budowlanymi (których dostawa jest opodatkowana stawką 23 proc.),

- budynki i budowle (których dostawa wiąże się z dostawą gruntu i dostawa ta może podlegać opodatkowaniu albo zwolnieniu w zależności od zaistniałych przesłanek.

Ta na pozór klarowna kategoryzacja w praktyce prowadzi do wielu wątpliwości. Nie zawsze bowiem możliwe jest tak jednoznaczne określenie przedmiotu dostawy.

Do której grupy zaliczyć

Przykładem takiego problemu jest właśnie dostawa gruntu na rzecz dotychczasowego dzierżawcy, na którym to gruncie dzierżawca posadowił pewne budowle, a strony nie rozliczyły między sobą poczynionych nakładów. Pojawia się w takim przypadku pytanie, czy przedmiotem takiej dostawy będzie wyłącznie grunt, czy będą nim również wybudowane przez dzierżawcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament