Ostateczne rozstrzygnięcia fiskusa mogą zostać zmienione
Gdy w sprawie została wydana decyzja, która nie została zaskarżona i która zawiera istotne wady, to podatnik ma jeszcze możliwość wycofania jej z obrotu. To rozwiązanie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach.
Joanna Zawiejska-Rataj Artur Podsiadły
W poprzednich artykułach cyklu dotyczącego postępowania podatkowego opublikowanych w tygodniku „Podatki" 9 i 30 maja oraz 6 i 20 czerwca omówiliśmy najważniejsze regulacje dotyczące prowadzenia postępowania podatkowego zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.
W tym artykule kontynuujemy omawianie tematyki związanej z postępowaniem podatkowym i przedstawiamy możliwości wzruszania ostatecznych decyzji wydanych w toku postępowania podatkowego.
Jeśli upłynął termin
Jeżeli po stronie podatnika nie ma już możliwości podważenia skierowanej do niego decyzji, np. ze względu na upływ terminu na złożenie odwołania bądź skargi do sądu administracyjnego, to należy zbadać, czy prawomocna decyzja nie zawiera ciężkich wad postępowania podatkowego, które ujawniły się już po jej wydaniu. Możliwe jest bowiem, że w odniesieniu do ostatecznej decyzji spełnione zostały przesłanki dla zastosowania tzw. nadzwyczajnych środków zaskarżenia, w tym głównie:
- wznowienia postępowania, oraz
- stwierdzenia nieważności.
Wznowienie postępowania
Istotą postępowania wznowieniowego jest ponowne rozpatrzenie sprawy podatkowej zakończonej decyzją ostateczną, ze względu na kwalifikowane wady (przesłanki wznowienia), jakimi obarczone było postępowanie poprzedzające wydanie tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta