Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostateczne rozstrzygnięcia fiskusa mogą zostać zmienione

27 czerwca 2016 | Podatki | Joanna 
Zawiejska-Rataj
, Artur Podsiadły

Gdy w sprawie została wydana decyzja, która nie została zaskarżona i która zawiera istotne wady, to podatnik ma jeszcze możliwość wycofania jej z obrotu. To rozwiązanie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach.

Joanna Zawiejska-Rataj Artur Podsiadły

W poprzednich artykułach cyklu dotyczącego postępowania podatkowego opublikowanych w tygodniku „Podatki" 9 i 30 maja oraz 6 i 20 czerwca omówiliśmy najważniejsze regulacje dotyczące prowadzenia postępowania podatkowego zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji.

W tym artykule kontynuujemy omawianie tematyki związanej z postępowaniem podatkowym i przedstawiamy możliwości wzruszania ostatecznych decyzji wydanych w toku postępowania podatkowego.

Jeśli upłynął termin

Jeżeli po stronie podatnika nie ma już możliwości podważenia skierowanej do niego decyzji, np. ze względu na upływ terminu na złożenie odwołania bądź skargi do sądu administracyjnego, to należy zbadać, czy prawomocna decyzja nie zawiera ciężkich wad postępowania podatkowego, które ujawniły się już po jej wydaniu. Możliwe jest bowiem, że w odniesieniu do ostatecznej decyzji spełnione zostały przesłanki dla zastosowania tzw. nadzwyczajnych środków zaskarżenia, w tym głównie:

- wznowienia postępowania, oraz

- stwierdzenia nieważności.

Wznowienie postępowania

Istotą postępowania wznowieniowego jest ponowne rozpatrzenie sprawy podatkowej zakończonej decyzją ostateczną, ze względu na kwalifikowane wady (przesłanki wznowienia), jakimi obarczone było postępowanie poprzedzające wydanie tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament