Opłaty licencyjne pod lupą fiskusa
Zasadność obciążeń za korzystanie ze znaku towarowego w ramach grup kapitałowych coraz częściej wzbudza zainteresowanie organów podatkowych. Niejednokrotnie kwestionują one możliwość ujęcia tych wydatków w kosztach.
W kwietniu 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok (wyrok z 23 kwietnia 2015 r., III SA/Wa 2017/14, orzeczenie nieprawomocne), w którym zakwestionował zasadność zaliczania do kosztów uzyskania przychodu opłat licencyjnych, którymi polska spółka była obciążana przez zagraniczny podmiot powiązany.
Transakcja dotyczyła produkcji i sprzedaży towarów oraz usług związanych z powielaniem płyt DVD przez spółkę polską na rzecz podmiotu powiązanego, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Zagraniczny podmiot powiązany zawierał umowy z finalnymi odbiorcami płyt DVD, na podstawie, których i przy uwzględnieniu wynikającego z nich zapotrzebowania zlecał polskiej spółce produkcję, powielanie, pakowanie płyt oraz ich transport do swoich klientów.
Spółka polska była obciążana przez spółkę brytyjską opłatami licencyjnymi związanymi z faktem korzystania ze znaku towarowego, który był następnie wykorzystywany przy powielaniu płyt DVD. Koszty opłat licencyjnych ponoszonych w latach 2002-2003 polski podatnik zaliczał do kosztów uzyskania przychodu.
W wyniku postępowania kontrolnego przeprowadzonego przez UKS w Warszawie, a następnie decyzji Izby Skarbowej w Warszawie zaliczanie opłat licencyjnych do kosztów uzyskania przychodu uznano za nieprawidłowe.
Sąd w swoim orzeczeniu wziął pod uwagę kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta