Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty licencyjne pod lupą fiskusa

27 czerwca 2016 | Podatki | Magdalena Marciniak Marta Klepacz
Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Zasadność obciążeń za korzystanie ze znaku towarowego w ramach grup kapitałowych coraz częściej wzbudza zainteresowanie organów podatkowych. Niejednokrotnie kwestionują one możliwość ujęcia tych wydatków w kosztach.

W kwietniu 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok (wyrok z 23 kwietnia 2015 r., III SA/Wa 2017/14, orzeczenie nieprawomocne), w którym zakwestionował zasadność zaliczania do kosztów uzyskania przychodu opłat licencyjnych, którymi polska spółka była obciążana przez zagraniczny podmiot powiązany.

Transakcja dotyczyła produkcji i sprzedaży towarów oraz usług związanych z powielaniem płyt DVD przez spółkę polską na rzecz podmiotu powiązanego, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Zagraniczny podmiot powiązany zawierał umowy z finalnymi odbiorcami płyt DVD, na podstawie, których i przy uwzględnieniu wynikającego z nich zapotrzebowania zlecał polskiej spółce produkcję, powielanie, pakowanie płyt oraz ich transport do swoich klientów.

Spółka polska była obciążana przez spółkę brytyjską opłatami licencyjnymi związanymi z faktem korzystania ze znaku towarowego, który był następnie wykorzystywany przy powielaniu płyt DVD. Koszty opłat licencyjnych ponoszonych w latach 2002-2003 polski podatnik zaliczał do kosztów uzyskania przychodu.

W wyniku postępowania kontrolnego przeprowadzonego przez UKS w Warszawie, a następnie decyzji Izby Skarbowej w Warszawie zaliczanie opłat licencyjnych do kosztów uzyskania przychodu uznano za nieprawidłowe.

Sąd w swoim orzeczeniu wziął pod uwagę kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament