Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dużo będą budować deweloperzy

27 czerwca 2016 | Nieruchomości | gb

Rozpędzona machina produkująca mieszkania na chwilę zwolniła. Firmy deweloperskie ciągle jednak wprowadzają na rynek nowe oferty.

Najnowsze dane GUS pokazują, że po bardzo udanym kwietniu maj przyniósł na rynek deweloperski osłabienie optymizmu. W piątym miesiącu roku rozpoczęto bowiem budowę 6,1 tys. mieszkań. Dla porównania: miesiąc wcześniej padł historyczny rekord na poziomie 10,9 tys. lokali. Niewykluczone więc, że słaby majowy wynik jest związany z rekordem odnotowanym miesiąc wcześniej. Warto jednak pamiętać, że najnowszy odczyt jest aż o 26,7 proc. niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tym samym zanotowaliśmy największy spadek rozpoczętych budów w ujęciu rok do roku od trzech lat – komentuje Bartosz Turek, kierownik Działu Analiz w Lion's Banku.

Efekt hossy

Rynek nowych mieszkań jest rozgrzany trzyletnią hossą. Zdaniem analityków trudno dziś wyrokować, czy kolejne miesiące potwierdzą spowolnienie czy firmy będą bić kolejne rekordy sprzedaży.

– Faktem jest natomiast, że z coraz większego popytu na swoje towary i usługi cieszyć się mogą składy budowlane, firmy wykończeniowe czy sklepy z wyposażeniem wnętrz. Kończy się coraz więcej inwestycji rozpoczynanych w okresie ożywienia. Tym samym coraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament