Za nielegalne czynności trzeba zapłacić akcyzę i VAT
Przemytnik poniesie odpowiedzialność karną za uszczuplenie danin publicznych. Grozi za to nawet pięć lat więzienia. Jego działalność nie może być bowiem uprzywilejowana względem obrotu legalnymi towarami.
Przemyt papierosów należy zakwalifikować jako bezprawny przywóz towaru akcyzowego (art. 63 par. 2 kodeksu karnego skarbowego; dalej: k.k.s.). Przestępstwo to polega na sprowadzeniu na terytorium kraju wyrobów akcyzowych bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy.
Osoba taka dopuszcza się również przemytu celnego (art. 86 par. 1 k.k.s.). Ten czyn zabroniony polega na przywiezieniu z zagranicy towaru bez jego przedstawienia organowi celnemu lub zgłoszenia celnego. Dochodzi tu do narażenia na uszczuplenie należności celnej.
Pojawiają się jednak wątpliwości czy fakt przemytu spowoduje również odpowiedzialność z art. 54 k.k.s. Ten czyn zabroniony przewiduje odpowiedzialność podatnika za narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej poprzez nieujawnienie przedmiotu opodatkowania.
Kto jest podatnikiem
Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) wskazuje, że podatnikiem jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, na której ciąży obowiązek podatkowy wynikający z ustawy podatkowej (art. 7 o.p.). Tak też definiuje podatnika kodeks karny skarbowy (art. 53 par. 30 k.k.s.).
Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta