Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy firma budowlana zapłaci VAT

27 czerwca 2016 | Podatki | Monika Bartosiewicz
Monika Bartosiewicz, doradca podatkowy i Senior Associate w Rödl & Partner w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Monika Bartosiewicz, doradca podatkowy i Senior Associate w Rödl & Partner w Warszawie

Dla ustalenia powstania obowiązku podatkowego dla usługi budowlanej świadczonej dla konsumenta ważny jest moment wykonania prac. Gdy nabywcą jest podatnik, kluczową rolę odgrywa wystawiona we właściwym czasie faktura.

1 kwietnia 2016 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141), w której odniósł się do przepisów ustawy o VAT regulujących moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

U podstaw wydania tej interpretacji leżą rozbieżności w rozumieniu terminu wykonania usługi o ww. charakterze. Do rozbieżności tych przyczyniło się rozumienie pojęcia „termin wykonania usługi" na gruncie ustawy o VAT przed zmianą przepisów, która miała miejsce w styczniu 2014 r., jak również dotychczasowe podejście do tego zagadnienia w przepisach ustaw o podatkach dochodowych.

W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT szczególnie istotne jest bowiem właściwe ustalenie momentu faktycznego wykonania usługi. Minister finansów wskazał, że moment ten będzie różny w zależności od tego, czy chodzi o:

1. wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej przekazywanej w całości lub w części,

2. wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej o charakterze ciągłym.

Ponadto minister finansów wyjaśnił, jaką rolę dla momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT ma status podmiotu, dla którego realizowane są te usługi.

Wariant I W całości lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament