Kiedy firma budowlana zapłaci VAT
Dla ustalenia powstania obowiązku podatkowego dla usługi budowlanej świadczonej dla konsumenta ważny jest moment wykonania prac. Gdy nabywcą jest podatnik, kluczową rolę odgrywa wystawiona we właściwym czasie faktura.
1 kwietnia 2016 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141), w której odniósł się do przepisów ustawy o VAT regulujących moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
U podstaw wydania tej interpretacji leżą rozbieżności w rozumieniu terminu wykonania usługi o ww. charakterze. Do rozbieżności tych przyczyniło się rozumienie pojęcia „termin wykonania usługi" na gruncie ustawy o VAT przed zmianą przepisów, która miała miejsce w styczniu 2014 r., jak również dotychczasowe podejście do tego zagadnienia w przepisach ustaw o podatkach dochodowych.
W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT szczególnie istotne jest bowiem właściwe ustalenie momentu faktycznego wykonania usługi. Minister finansów wskazał, że moment ten będzie różny w zależności od tego, czy chodzi o:
1. wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej przekazywanej w całości lub w części,
2. wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej o charakterze ciągłym.
Ponadto minister finansów wyjaśnił, jaką rolę dla momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT ma status podmiotu, dla którego realizowane są te usługi.
Wariant I W całości lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta