Umowa cash poolingu ma charakter pożyczki
Faktycznym celem umowy cash poolingu jest udostępnienie środków pieniężnych pomiędzy spółkami z grupy oraz osiąganie przez nie korzyści w postaci odsetek. Jest to zatem rodzaj pożyczek udzielanych pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w tym systemie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 maja 2016 r. (I SA/Po 2415/15).
Spółka zamierza zawrzeć z bankiem umowę o prowadzenie systemu zarządzania środkami pieniężnymi dla grupy rachunków. Stronami umowy będą podmioty, które wraz ze spółką wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej i będzie ona dotyczyć świadczenia na rzecz uczestników tzw. usługi cash poolingu, w której spółka ma pełnić rolę pool leadera. Umową objęte zostaną rachunki prowadzone w jednej walucie i będą one odrębnie prowadzone dla rachunków w złotych polskich oraz w euro. Mechanizm cash poolingu będzie polegał na bilansowaniu (tj. zerowaniu) sald na rachunkach bankowych uczestników z wykorzystaniem debetu technicznego, a w końcowym efekcie przy wykorzystaniu kredytu w rachunku pomocniczym. Struktura cash poolingu będzie oparta o mechanizm prawny, zdefiniowany w prawie cywilnym jako konwersja długu.
We wniosku o interpretację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta