Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tragiczna spuścizna Davida Camerona

27 czerwca 2016 | Kraj | Jędrzej Bielecki
David Cameron (na zdjęciu z żoną Samanthą tuż po konferencji prasowej w dzień po referendum) wyprowadzi się w październiku z siedziby premiera przy Downing Street 10.
autor zdjęcia: Ben Stansall
źródło: AFP
David Cameron (na zdjęciu z żoną Samanthą tuż po konferencji prasowej w dzień po referendum) wyprowadzi się w październiku z siedziby premiera przy Downing Street 10.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiada, że parlament w Edynburgu zawetuje wyjście kraju z Unii. Kryzys polityczny na Wyspach się pogłębia.

Korespondencja z Londynu

Jeszcze o północy w czwartek David Cameron wierzył, że zwycięstwo jest po jego stronie. Zjadł kolację z żoną przy Downing Street 10, po czym z grupką pięciu najbliższych doradców szykował triumfalne przemówienie. Jego optymizm potwierdził ogłoszony zaraz po zamknięciu urn sondaż YouGov wskazujący na sukces (52:48 proc.) przeciwników Brexitu. I deklaracja lidera populistycznej, antyeuropejskiej Partii Niepodległościowej Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage'a, że „tym razem Remain będzie jeszcze górą".

Dopiero pierwsze wyniki z północnej Anglii, gdzie ludzie masowo zagłosowali za Brexitem, zaalarmowały premiera. Przemówienie trzeba było pisać od nowa. Szef rządu wygłosił je drżącym głosem dopiero o ósmej rano następnego dnia.

– Byłem przekonany, że Wielka Brytania będzie silniejsza, bezpieczniejsza i zamożniejsza w Unii. Ale naród brytyjski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament