Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestr faktur pomoże w ściganiu przestępców

27 czerwca 2016 | Prawo | Mateusz Maj
źródło: materiały prasowe

Wiesław Jasiński | Od lipca rusza Jednolity Plik Kontrolny, który umożliwi szybką kontrolę rozliczeń. W przyszłości może go zastąpić centralny rejestr faktur – mówi wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej i generalny inspektor informacji finansowej w rozmowie z Mateuszem Majem.

Rz: Ministerstwo Finansów przygotowuje podobne rozwiązania do tych przy zwalczaniu szarej strefy w paliwach również w innych sektorach. W jakich?

Wiesław Jasiński: Sprawdzone działania, które zostały dobrze przyjęte przez branżę i opozycję, czyli pakiet paliwowy, chcemy zrealizować także poprzez inne zespoły.

Dlatego powołałem, na polecenie ministra Pawła Szałamachy, sześć kolejnych zespołów, które przygotują kolejne pakiety po paliwowym. Dotyczy to branż: budowlanej, elektronicznej, handlu olejem rzepakowym, tytoniowej, alkoholowej, i specyficznej – bo tu nie mówimy o uszczelnianiu – a mianowicie e-papierosów.

Powie pan o szczegółach tych planów?

Na tym etapie jest na to za wcześnie. Mogę tylko powiedzieć o zmianie podejścia do tworzenia prawa podatkowego. Do tej pory departamenty legislacyjne w ministerstwie decydowały o tym, jak uszczelniać system podatkowy. Pozwoliłem sobie wykorzystać tych specjalistów i skonfrontować ich ze specjalistami z departamentów kontroli i wywiadu skarbowego.

Tak było już w przypadku pakietu paliwowego – to rozwiązania prawne, ale też organizacyjne. Chciałbym podkreślić, że mam bardzo dobre doświadczenia z pracy z przedstawicielami branży paliwowej. Zapraszałem ich na spotkania i bardzo sobie te konsultacje cenię. Ani my, ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10481

Wydanie: 10481

Spis treści
Zamów abonament