Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do końca września trzeba zasilić fundusz drugą wpłatą

15 września 2016 | Praca i ZUS

postępowanie | Związek zawodowy może w dowolnym czasie domagać się wpłaty kwot nieprzekazanych w terminie przez pracodawcę na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To żądanie się nie przedawnia.

 

Do 30 września pracodawcy muszą przekazać drugą część środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). Pojawiają się w związku z tym pytania o skutki przekroczenia tego terminu przez firmę, możliwość jego zmiany czy wreszcie o to, kto może domagać się od pracodawcy dochowania obowiązków w tym zakresie.

Dwie transze

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 800; dalej: ustawa) fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego procentowo w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Zgodnie z art. 5 ustawy odpis ten może być odpowiednio zwiększony.

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu do 30 września tego roku, z tym że do 31 maja tego roku przekazuje się kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisów (art. 6 ust. 2 ustawy, który nie dotyczy zatrudniających mniej niż 20 osób).

Przy terminie przekazania środków na rachunek funduszu ustawodawca nie przewidział żadnych wyjątków. Jeśli więc pracodawca musi tworzyć zfśs, powinien respektować przewidziane w ustawie terminy, choćby zmieniła się jego sytuacja ekonomiczna.

Pilnują związkowcy

Kto wyegzekwuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament