Należy się urlop szkoleniowy i zwolnienia z pracy
OBOWIĄZKI Pracodawca nie musi sponsorować kształcącym się ani opłat za naukę ani związanych z nią kosztów. Nie może jedynie odmówić wolnego na egzaminy i dotarcie na zajęcia.
Podwładnym, którzy z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą podnoszą kwalifikacje zawodowe szef musi jedynie udzielać urlopu szkoleniowego i zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (art. 1031 § 2 k.p.). Etatowiec nie może domagać się, aby zakład opłacił czesne, koszty przejazdów, podręczników i zakwaterowania (art. 1033 k.p.). Są to tzw. dodatkowe świadczenia, które pracodawca może, ale nie musi przyznać uczącemu się.
Szczegółowe ustalenia na ten temat powinna zawierać umowa szkoleniowa.
Dodatkowe wolne...
Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
- 6 dni – pracownikowi przystępującemu do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego albo egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe; także w przypadku, gdy egzaminy trwają w sumie dłużej niż 6 dni,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego; przysługuje także w przypadku studiów jednosemestralnych.
Wskazany wymiar urlopu jest wymiarem minimalnym, który może zostać zwiększony w przepisach zakładowego prawa pracy. Niedopuszczalne jest natomiast jego zmniejszenie, nawet w sytuacji, gdy kurs trwa jeden dzień.
W przepisach kodeksu pracy nie wskazano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta