Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek w tramwaju potwierdzą świadkowie

15 września 2016 | Praca i ZUS | Dorota Trojanowska

>Dorota Trojanowska partner TPA HR

PROCEDURA

Jeśli pracownik zgłasza, że uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy, pracodawca nie musi powoływać zespołu powypadkowego. Ma jednak wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.

Prawna ochrona pracownika obejmuje zarówno wypadki, które mogą mu się zdarzyć przy wykonywaniu obowiązków służbowych, jak i takie, którym może ulec w drodze do pracy lub z pracy. Wypadki w drodze do pracy i z pracy są  zrównane co do świadczeń. Odmienna jest natomiast procedura postępowania z nimi.

Rozbudowana definicja

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się jednak, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Stanie się tak także wtedy, gdy droga, nie będąc drogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament