Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować zakup produktów rolnych

15 września 2016 | Dobra Firma | Edyta Zaniewicz

Nabycie owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być poświadczone na różne sposoby. Kupujący powinien zidentyfikować status producenta i dopilnować, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży.

Dla przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem świeżymi owocami i warzywami, sezon trwa w pełni. Na sierpień i wrzesień przypadają zbiory jabłek, gruszek, malin, śliwek. Także ziemniaki, dynie, kapusta czy buraki pojawią się na targach i straganach. Każdy biznes ma jednak drugą stronę medalu – obowiązki dokumentacyjne. Wbrew pozorom, udokumentowanie zakupu kilograma marchwi do odsprzedaży nie należy do najprostszych.

Zakup sezonowych owoców i warzyw w celu odsprzedaży w stanie nieprzerobionym może być dokumentowany na różne sposoby. W interesie nabywcy jest zidentyfikowanie statusu producenta i dopilnowanie, aby został wystawiony prawidłowy dowód sprzedaży. Dowód zakupu może też być wystawiany przez nabywcę. Prawidłowe udokumentowanie transakcji to podstawowy warunek zaksięgowania kosztu w księgach. Kosztem podatkowym mogą być bowiem tylko te wydatki, które zostały udokumentowane w sposób zgodny z przepisami prawa.

Skup sezonowych owoców i warzyw, a następnie ich odsprzedaż w stanie nieprzetworzonym to typowa działalność handlowa. Owoce i warzywa mogą być nabywane przez handlowca w różny sposób. Mogą to być zakupy od rolnika z gospodarstwa rolnego, zakupy od osób, które nie są rolnikami, ale posiadają przydomowe ogrody, zakupy na drobnych straganach i targowiskach, na tzw. zielonych rynkach, bądź z burty samochodu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament