Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolniony prezes nie zawsze wróci na etat

15 września 2016 | Praca i ZUS

ROSZCZENIA | Konflikt między członkami zarządu spółki może przeczyć zasadności przywrócenia do pracy. Zamiast odzyskać posadę, pozbawiony stanowiska otrzyma wtedy odszkodowanie. Ryszard Sadlik

Jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób wadliwy rozwiązała z członkiem zarządu umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, może on żądać przywrócenia go do pracy na dotychczasowych zasadach.

Dwa stosunki prawne

Status prawny członka zarządu spółki z o.o. jako członka organu osoby prawnej określają przepisy kodeksu spółek handlowych. Natomiast jego sytuację jako pracownika określają przepisy kodeksu pracy oraz postanowienia umowy o pracę. Przy czym stosunek pracy członka władz spółki z o.o. jest odrębnym stosunkiem wobec członkostwa w zarządzie. Stosunki te mają inną podstawę prawną, inne są także motywy ich nawiązania i rozwiązania. Ponadto byt lub zakończenie jednego z nich nie wpływa wprost na istnienie drugiego, choć w praktyce są funkcjonalnie powiązane. Potwierdza to art. 203 § 1 k.s.h., według którego członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to jednak roszczeń ze stosunku pracy lub innego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.

Jeżeli zwolniony prezes odwoła się do sądu pracy, kognicja tego sądu obejmuje tylko stosunek pracy. Dlatego zakres ustaleń i ocen sądu odnosi się wyłącznie do tego stosunku prawnego łączącego członka zarządu ze spółką. Właściwości sądu pracy nie podlegają natomiast kwestie dotyczące prawidłowości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament