Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motoryzacja silnikiem gospodarki

15 września 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

LESZEK LERCH Jeśli chcemy mieć swój udział w przemyśle 4.0 w wydaniu motoryzacyjnym, musimy być jak najbliżej inwestorów – pisze partner EY.

Bieżący rok to rok nowych inwestycji w polskim sektorze motoryzacyjnym. W ubiegłym tygodniu zarząd Volkswagena zapowiedział rozszerzenie produkcji w Polsce. 100 tysięcy samochodów rocznie będzie zjeżdżać z taśm produkcyjnych nowej fabryki w Białężycach w Wielkopolsce. Zatrudnienie znajdzie tam 3 tys. osób. W maju Daimler zadeklarował, że zainwestuje 500 mln euro w budowę fabryki silników do samochodów Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku. Pełne moce produkcyjne fabryka ma osiągnąć w 2020 roku.

Ponad 20 lat temu system zachęt bezpośrednich, ulg podatkowych – także w ramach tworzonych wówczas specjalnych stref ekonomicznych – spowodował, że zagraniczne koncerny motoryzacyjne zaczęły się interesować naszym krajem. Teraz firmy, które już w Polsce są, inwestują w nowe fabryki albo przenoszą produkcję z Europy Zachodniej, nie tylko ze względu na niższe koszty, ale także z powodu rosnącej efektywności produkcji i coraz wyższej jakości. Mimo to czasami pojawiają się pytania o wartość dodaną takich inwestycji. Jak jest naprawdę?

Wkład w PKB

Wpływ sektora motoryzacyjnego na naszą gospodarkę jest znaczący, szczególnie po uwzględnieniu jego powiązań z innymi branżami.

Najlepszą miarą „wkładu" poszczególnych sektorów w „wielkość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament