Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za zalanie mieszkania

15 września 2016 | Moje pieniądze
źródło: 123 rf

Nieruchomości | Sąsiad odpowiada za szkodę tylko wtedy, gdy zawinił

regina skibińska

Awaria instalacji wodociągowej czy urządzeń domowych takich jak pralka, zmywarka, nieszczelny dach, niezabezpieczone okna, niezakręcony kran, działanie osób trzecich (np. sąsiadów z góry) – wszystko to może być przyczyną zalania mieszkania. Teoretycznie odszkodowania można dochodzić bezpośrednio od sąsiada mieszkającego nad nami, od producenta sprzętu (np. wadliwego wężyka), od ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy polisę mieszkaniową, albo od tego, u którego ubezpieczenie OC w życiu prywatnym wykupił sprawca szkody.

– Zgodnie z obowiązującym prawem nie w każdym przypadku właściciel lokalu, z którego nastąpiło zalanie, będzie odpowiedzialny za szkodę. Nie można np. przypisać winy za awarię wężyka pod zlewem, jeżeli ten został prawidłowo zamontowany zaledwie kilka miesięcy wcześniej, a w chwili awarii nie można było wizualnie stwierdzić żadnych uszkodzeń – tłumaczy Jakub Niciejewski z Ergo Hestii.

Samo wskazanie, że woda leciała z lokalu sąsiada, może zatem okazać się niewystarczające do ubiegania się o odszkodowanie.

– Osoba zajmująca lokal niejednokrotnie nie może przewidzieć i przeciwdziałać zdarzeniom powodującym zalanie lokalu poniżej – mówi Michał Gajewski z Uniqa.

Jeśli pęknie stosunkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament