Pomoc w nauce nie musi obejmować czesnego
EDUKACJA | Wrzesień i październik to miesiące, w których pracownicy tradycyjnie rozpoczynają dokształcanie na studiach czy kursach. W wielu przypadkach naukę finansują zakłady pracy, które mogą zabezpieczyć swoje interesy, zawierając umowę przewidującą m.in. odpracowanie poniesionych kosztów. Ewa Drzewiecka
Podnoszeniem kwalifikacji jest zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 k.p.). Kwalifikacjami są zatem zarówno wiedza, jak i umiejętności. Mimo że nie wynika to bezpośrednio z definicji, przyjmuje się, że dokształcanie powinno się wiązać z charakterem pracy wykonywanej obecnie albo takiej, którą podwładny będzie świadczył po planowanej przez szefa zmianie warunków zatrudnienia.
Obowiązki firmy związane z dokształcaniem podwładnego uruchamiają się wówczas, gdy odbywa się ono z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Inicjatywa lub zgoda szefa
Zasadniczo inicjatywa pracodawcy nie stanowi polecenia, które podwładny ma wypełnić. Odmowa nie jest naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta