Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korepetytor wyremontuje dom na koszt fiskusa

15 września 2016 | Prawo

pit | Nauczyciel, który prowadzi działalność gospodarczą w domu, odliczy wydatki na wymianę dachu, okien oraz remont pomieszczeń. monika pogroszewska

Fiskus nie ma wątpliwości, że udzielanie korepetycji to działalność gospodarcza. A to oznacza, że nauczyciel musi zarejestrować firmę i rozliczać podatki jak przedsiębiorca. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba utrzymuje się wyłącznie z korepetycji, czy też udziela lekcji od czasu do czasu. Izba Skarbowa w Katowicach (BPB-1-1/4511-185/16/ZK) wyjaśniła to jednoznacznie w odpowiedzi na pytanie doktorantki, która zamierza udzielać lekcji sporadycznie w wolnym czasie. Ku jej zaskoczeniu fiskus stwierdził, że będzie to przychód ze źródła „działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), a nie „działalność wykonywana osobiście" (art. 10 ust. 1 pkt 2). Może płacić PIT na zasadach ogólnych (stawki 18 i 32 proc.) liniowy 19 proc. albo wybrać ryczałt lub kartę podatkową.

Korzystne koszty

Dla wielu osób może to być korzystne. Jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament