Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik będzie musiał rozliczyć zyski według skali

15 września 2016 | Dobra Firma

Z WOKANDY

Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej podlega opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych. Odpowiada on cenie określonej w umowie sprzedaży.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 10 sierpnia 2016 r. (I SA/Sz 493/16).

Stan faktyczny

W listopadzie 2015 r. podatnik złożył wniosek o wykładnię ustawy o PIT w zakresie m.in. ustalenia przychodów z tytułu odpłatnego zbycia ogółu praw udziałowych w spółce osobowej. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym na zasadach określonych przepisami ustawy o kredycie konsumenckim.

W związku z wchodzącą w życie 11 marca 2016 r. nowelą ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadzającą wymóg prowadzenia tego rodzaju działalności przez spółki kapitałowe, nie będzie kontynuował prowadzenia firmy.

Zauważył jednak, że po zakończeniu udzielania pożyczek konsumentom będą mu przysługiwały wierzytelności wynikające z zawartych wcześniej umów. Dlatego rozważa utworzenie spółki osobowej (komandytowej lub jawnej), celem prowadzenia działalności polegającej na ściąganiu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament