Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliard uwięziony na statkach

15 września 2016 | Pierwsza strona

Przeznaczony dla polskich firm towar wart miliard złotych utknął na jednostkach siódmej linii kontenerowej świata, która splajtowała.

Na statkach koreańskiego armatora Hanjin Shipping znajduje się kilkanaście tysięcy kontenerów polskich spedytorów. Utknęły na nich, bo linia żeglugowa nie ma pieniędzy na opłacenie paliwa, kosztów wejścia do portów oraz rozładunku. Z tego powodu pół setki kontenerowców Hanjin znajduje się na morzu i nie może zawinąć do portów.

Ale to nie wszystko. Kolejna część kontenerów z towarami dla polskich firm została zablokowana na lądzie. W samym Hamburgu znajduje się ich około 1300. Jednak odebranie kontenerów z tamtejszego terminalu wymaga wpłacenia dodatkowej niebagatelnej kwoty: 4 tys. euro za sztukę.

Nasze firmy nie chcą się przyznawać, że to właśnie ich towar utknął na jednostkach Hanjin. Zasłaniają się tajemnicą handlową. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele firm przyznają, że sam fakt ujawnienia informacji o zablokowaniu dużych partii towaru na koreańskich statkach znacząco osłabiłby ich pozycję na rynku. —rp

>B1

Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament