Unia musi się zrefomować
Sławomir Horbaczewski
Jedyną skuteczną drogą naprawy UE będzie ewolucyjne usprawnienie jej funkcjonowania poprzez eliminację zbędnych uregulowań.
Przy obecnych problemach wewnętrznych i międzynarodowych utrata prestiżu i zaufania do instytucji unijnych osłabia poparcie dla idei integracji europejskiej i toruje drogę pomysłom dezintegracyjnym. Proces ten jest tak daleko posunięty, że nie ma szans, by UE mogła działać skutecznie w dotychczasowy sposób. Trzeba wybrać kierunek reform.
Przy pogłębieniu integracji i tworzeniu docelowo państwa federalnego (UE dwóch prędkości z mocno zintegrowaną elitą państw i zdezintegrowanymi peryferiami) część państw nie zgodzi się na dalsze ograniczanie suwerenności, a kraje, które mogłyby tworzyć tego typu organizm (Niemcy, Francja, kraje Beneluksu), dążąc do jego jak największej integralności i sterowalności, z własnej inicjatywy ograniczałyby zasięg projektu.
Peryferia poza federacją
Kraje pozostające poza tym układem stałyby się peryferiami związanymi z centrum strefą wolnego handlu i wybranymi rozwiązaniami ułatwiającymi współpracę gospodarczą. Jednak docelowo utraciłyby wpływy polityczne, w tym wpływ na decyzje powstałej federacji, na jej politykę zagraniczną i obronną.
Jednak nawet w ograniczonej ekskluzywnej grupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta