Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjalny program zważy sprawę w sądzie

15 września 2016 | Prawo

temida | Im trudniejszy proces, tym więcej punktów dostałby sędzia. Dzięki temu skończyłyby się niesprawiedliwe statystyki oparte tylko na liczbie postępowań. agata Łukaszewicz

Sędziowie podsyłają Ministerstwu Sprawiedliwości pomysł, jak sprawiedliwie przydzielać sprawy, a w konsekwencji racjonalnie rozdzielać etaty. Resort obiecuje, że przyjrzy się propozycji i będzie nad nią pracował.

Obecnie sędzia sądu apelacyjnego ma rocznie do załatwienia 227 spraw. W rejonie z kolei w pionie cywilnym na sędziego przypada ich 2, 6 tys. Najnowsze statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują na dysproporcje w obciążeniu sędziów. Podobne istnieją nie tylko pomiędzy wydziałami i szczeblami sądownictwa, ale i miastami. Są miejsca w kraju, w których sędziowie miesięcznie załatwiają tyle spraw, ile inni w ciągu roku. Sędziowie uznali, że czas to zmienić.

Liczy się jakość, a nie ilość

W warszawskich sądach gospodarczych sędziowie mają ponad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament