Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisemna forma najlepiej zabezpieczy interes pracodawcy

15 września 2016 | Praca i ZUS

FORMALNOŚCI Choć pisemna forma umowy szkoleniowej nie jest obowiązkowa, to jej brak może zaszkodzić pracodawcy. W razie wytoczenia pracownikowi procesu, będzie bardzo ograniczony w możliwości powoływania dowodów.

Z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pracodawca powinien zawrzeć umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron (tzw. umowa szkoleniowa, art. 1034 § 1 k.p.). Nie ma takiego obowiązku, jeżeli nie zamierza zobowiązać podwładnego, aby pozostawał w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, czyli do podpisania tzw. lojalki (art. 1034 § 3 k.p.).

Taki kontrakt warto jednak podpisać na zasadzie dobrowolności. Warto też wprowadzić lojalkę. Jej brak oznacza, że firma nie będzie mogła dochodzić od pracownika zwrotu dodatkowych świadczeń przyznanych w związku z podnoszeniem kwalifikacji, jeżeli wypowie on umowę bezpośrednio po zakończeniu nauki.

Umowa szkoleniowa nie jest umową o pracę, lecz umową cywilnoprawną o szczególnym charakterze, gdyż kształtuje prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Oznacza to, że przepisy kodeksu cywilnego stosuje się do niej wprost, a nie z mocy art. 300 k.p.

W przepisach nie wskazano terminu zawarcia umowy. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim pracownik rozpocznie naukę, najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania przez niego ze świadczeń przewidzianych dla osób podnoszących kwalifikacje zawodowe.

W przepisach kodeksu pracy nie wskazano elementów koniecznych treści umowy szkoleniowej. W praktyce zawiera ona:

- opis świadczeń dodatkowych i zasady zwrotu ich kosztów,

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10549

Wydanie: 10549

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament