Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia w ramach grup kapitałowych pod lupą fiskusa

26 września 2016 | Podatki | Magdalena Marciniak

Usługi wykonywane bez wynagrodzenia na rzecz polskich przedsiębiorców przez podmioty powiązane są od kilku lat jedną z najczęściej kontrolowanych kwestii przez organy podatkowe.

Magdalena Marciniak

Magdalena Dymkowska

Nieodpłatne świadczenie usług, udzielanie gwarancji bez wynagrodzenia, nieodpłatne korzystanie ze znaku towarowego czy pełnienie funkcji członka zarządu/rady nadzorczej bez wynagrodzenia to przykładowe obszary szczególnego zainteresowania organów podatkowych podczas kontroli warunków współpracy realizowanej w ramach grup kapitałowych. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Po pierwsze z perspektywy grupy kapitałowej czy przedsiębiorcy i jego podmiotów powiązanych, podmioty te, mimo, że są odrębnymi bytami gospodarczymi, stanowią jedną całość. Po drugie, z biznesowego punktu widzenia podmioty te chcą minimalizować koszty swojej działalności, przez co zdarza się, że świadczenia wspierające podstawową działalność gospodarczą są realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi bez wynagrodzenia. Wiedzą o tym organy podatkowe, które słysząc, że dane świadczenie jest realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi bez wynagrodzenia, zazwyczaj uznają je za nieodpłatne świadczenie i dokonują doszacowania dochodu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku nieodpłatnych świadczeń dochód może zostać doszacowany zarówno podmiotowi udzielającemu takiego świadczenia (np. usługodawcy, gwarantowi czy licencjodawcy), jak i podmiotowi korzystającemu z danego świadczenia (np. usługobiorcy, spółce otrzymującej gwarancję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament