Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmieni się sposób opodatkowania aportów

26 września 2016 | Podatki | Bożena Nowicka

Od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać znowelizowane zasady opodatkowania transakcji aportowych. Może się okazać, że wnoszenie do spółek kapitałowych wkładów niepieniężnych w postaci innej niż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie będzie już podatkowo korzystne.

Bożena Nowicka

Ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa czeka na podpis prezydenta) wprowadzono zmiany w zasadach opodatkowania aportów zarówno dla podatników PIT (zmiana art. 17 ust. 1 pkt 9), jak i podatników CIT (zmiana art. 12 ust. 1 pkt 7).

Od przyszłego roku w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część przychodem podatkowym dla podmiotu wnoszącego aport będzie wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Obecnie przychodem dla wspólnika jest tylko wartość nominalna udziałów (akcji) objętych w zamian za wniesiony wkład.

Przeznaczenie na kapitał bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament