Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmieni się sposób opodatkowania aportów

26 września 2016 | Podatki | Bożena Nowicka

Od stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać znowelizowane zasady opodatkowania transakcji aportowych. Może się okazać, że wnoszenie do spółek kapitałowych wkładów niepieniężnych w postaci innej niż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie będzie już podatkowo korzystne.

Bożena Nowicka

Ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa czeka na podpis prezydenta) wprowadzono zmiany w zasadach opodatkowania aportów zarówno dla podatników PIT (zmiana art. 17 ust. 1 pkt 9), jak i podatników CIT (zmiana art. 12 ust. 1 pkt 7).

Od przyszłego roku w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część przychodem podatkowym dla podmiotu wnoszącego aport będzie wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Obecnie przychodem dla wspólnika jest tylko wartość nominalna udziałów (akcji) objętych w zamian za wniesiony wkład.

Przeznaczenie na kapitał bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament