Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować zwolnienie dla sprzedaży nieruchomości

26 września 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Preferencja nie dotyczy dostawy budynków dokonywanej w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Zbywający zapłaci daninę także wtedy, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a transakcją nie minęły dwa lata.

Zdarzenie sprzed dwóch dekad

- Czy o oddaniu budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, można mówić, jeżeli czynność miała miejsce przed 5 lipca 1993 r.?

Użyte w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT sformułowanie „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu" dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i wykonanych w okresie jej obowiązywania, jak również przeprowadzonych pod rządami ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem nie dotyczy dostaw i innych czynności opodatkowanych, np. najmu lub dzierżawy, dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed 5 lipca 1993 r. Tak wypowiedział się m.in. WSA w Szczecinie w wyroku z 8 października 2013 r. (I SA/Sz 474/13). Podobne zdanie miała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacjach z 22 września 2015 r. (IPPP3/4512-490/15-5/IG) i z 14 września 2015 r. (IPPP3/4512-489/15-3/ISZ).

Magazyn dla firmy logistycznej

- Czy oddanie powierzchni magazynowej w ramach umowy logistycznej jest pierwszym zasiedleniem?

Organy podatkowe przyjmują, że oddanie powierzchni magazynowej w ramach umowy logistycznej nie jest pierwszym zasiedleniem. W ramach tej umowy dochodzi do świadczenia usług przechowywania towarów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament