Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować zwolnienie dla sprzedaży nieruchomości

26 września 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Preferencja nie dotyczy dostawy budynków dokonywanej w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Zbywający zapłaci daninę także wtedy, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a transakcją nie minęły dwa lata.

Zdarzenie sprzed dwóch dekad

- Czy o oddaniu budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, można mówić, jeżeli czynność miała miejsce przed 5 lipca 1993 r.?

Użyte w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT sformułowanie „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu" dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i wykonanych w okresie jej obowiązywania, jak również przeprowadzonych pod rządami ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem nie dotyczy dostaw i innych czynności opodatkowanych, np. najmu lub dzierżawy, dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed 5 lipca 1993 r. Tak wypowiedział się m.in. WSA w Szczecinie w wyroku z 8 października 2013 r. (I SA/Sz 474/13). Podobne zdanie miała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacjach z 22 września 2015 r. (IPPP3/4512-490/15-5/IG) i z 14 września 2015 r. (IPPP3/4512-489/15-3/ISZ).

Magazyn dla firmy logistycznej

- Czy oddanie powierzchni magazynowej w ramach umowy logistycznej jest pierwszym zasiedleniem?

Organy podatkowe przyjmują, że oddanie powierzchni magazynowej w ramach umowy logistycznej nie jest pierwszym zasiedleniem. W ramach tej umowy dochodzi do świadczenia usług przechowywania towarów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament