Czy po 1 stycznia 2017 r. kompensata należności będzie bezpieczna
Od przyszłego roku do kosztów nie będzie można zaliczyć nadwyżki płatności gotówkowej ponad 15 tys. zł. Powstaje jednak wątpliwość, czy takie negatywne konsekwencje będzie pociągało za sobą także potrącenie zobowiązań.
Anna Wamej
Magdalena Wolicka
1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących limitu, powyżej którego należy posługiwać się rachunkiem bankowym przy realizowaniu płatności na rzecz innego przedsiębiorcy. Limit zostanie obniżony do 15 tysięcy złotych. Ponadto, obowiązek posługiwania się rachunkiem płatniczym w rozliczeniach między przedsiębiorcami zostanie obwarowany sankcjami wynikającymi z przepisów o podatkach dochodowych.
Regulacje...
Znowelizowany art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tysięcy zł. Dojdzie zatem do znacznego obniżenia limitu płatności gotówkowych – obecnie jest to 15 tysięcy euro.
Jednocześnie, wprowadzone zostaną nowe regulacje do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ich celem będzie sankcjonowanie sytuacji, w których podatnicy zrealizują płatność z naruszeniem wyżej wskazanego obowiązku. Sankcja będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta