Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektorzy niepublicznych przedszkoli podzielą się wynagrodzeniem z fiskusem

26 września 2016 | Podatki | Edyta Zaniewicz

Za pracę na stanowisku dyrektora właściciel prywatnej placówki oświatowej może pobierać zapłatę finansowaną z dotacji od jednostki samorządu terytorialnego. Kwoty te są zwolnione z PIT. Ale tylko do końca 2016 roku.

Edyta Zaniewicz

W niepublicznych przedszkolach (i szkołach) funkcję dyrektora placówki może pełnić sam właściciel. Za pracę wykonaną na stanowisku dyrektora może pobierać wynagrodzenie finansowane z dotacji otrzymywanej od jednostki samorządu terytorialnego. Do końca 2016 r. wynagrodzenia tego rodzaju korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Od 1 stycznia 2017 r. właściciel przedszkola będący jednocześnie dyrektorem placówki będzie jednak musiał podzielić się pensją z urzędem skarbowym.

Konieczna rejestracja w CEiDG

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zasadniczo pod pojęciem działalności gospodarczej rozumiemy firmę zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Przedsiębiorca może bowiem podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi. Tak stanowi art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Odrębna definicja

Ustawa o PIT zawiera własną definicję pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest ona określona w jej art. 5a pkt 6.

Dla potrzeb ustawy o PIT działalność gospodarcza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament