Wymiana udziałów na nowo budzi kontrowersje
Organy podatkowe negują możliwość korzystania z preferencji w przypadku wnoszenia aportu udziałów lub akcji przez wspólników mniejszościowych.
Objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, co do zasady, generuje powstanie przychodu po stronie wnoszącego aport. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT przychodem jest nominalna wartość udziałów lub akcji, objętych w taki sposób. Wyjątkiem w tym zakresie są czynności aportu, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. W ustawie o CIT zostały one wyłączone z przychodów podatkowych, natomiast w ustawie o PIT –zwolnione z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT).
Według stawki 19 proc.
Przychód z tytułu objęcia udziałów bądź akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów (akcji) innej spółki kapitałowej pomniejszony o ustalone koszty uzyskania przychodów, zarówno w odniesieniu do podatników CIT, jak i PIT podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką podatku.
Transakcja neutralna
Od tej zasady przewidziano odstępstwo, poprzez uregulowanie kwestii dotyczących wymiany udziałów, będącej transakcją neutralną podatkowo. Normy dotyczące neutralności podatkowej operacji restrukturyzacyjnych, polegających na wymianie udziałów, zostały wprowadzone w związku z koniecznością dostosowania ustaw podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta