Dlaczego europejskie badania na rzecz obronności są ważne
Jorge Domecq
Europa musi stać się godnym zaufania gwarantem bezpieczeństwa dla swoich partnerów, jednocześnie zapewniając ochronę swoim własnym obywatelom – pisze szef Europejskiej Agencji Obrony.
Badania są ważne. Spójrzmy na jeden z przykładów: Galileo. W roku 2003 Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna podjęły decyzję o realizacji tego ambitnego programu. Zainspirowany geniuszem jednego z największych umysłów Europy program miał na celu nie tylko uplasowanie Europy na szczycie globalnego rynku nawigacji satelitarnej – o wartości 175 miliardów euro – ale również przyniesienie korzyści europejskim usługodawcom i usługobiorcom, pobudzenie innowacyjności i stworzenie nowych miejsc pracy. Zakres zastosowań projektu jest ogromny: od służb ratowniczych, przez badania naukowe, do usług nawigacyjnych dla ruchu samochodowego, lotniczego i morskiego, a nawet pieszego. Galileo zapewnia Europie niezależny dostęp do sygnalizacji satelitarnej. Wdrożenie programu nie było łatwym zadaniem z powodów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych. Jednakże jego zalety – innowacyjność, umiejętności, miejsca pracy, wzrost gospodarczy oraz niezależność – uczyniły go wartym realizacji. Przykład Galileo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta