Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego europejskie badania na rzecz obronności są ważne

26 września 2016 | Ekonomia

Jorge Domecq

Europa musi stać się godnym zaufania gwarantem bezpieczeństwa dla swoich partnerów, jednocześnie zapewniając ochronę swoim własnym obywatelom – pisze szef Europejskiej Agencji Obrony.

Badania są ważne. Spójrzmy na jeden z przykładów: Galileo. W roku 2003 Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna podjęły decyzję o realizacji tego ambitnego programu. Zainspirowany geniuszem jednego z największych umysłów Europy program miał na celu nie tylko uplasowanie Europy na szczycie globalnego rynku nawigacji satelitarnej – o wartości 175 miliardów euro – ale również przyniesienie korzyści europejskim usługodawcom i usługobiorcom, pobudzenie innowacyjności i stworzenie nowych miejsc pracy. Zakres zastosowań projektu jest ogromny: od służb ratowniczych, przez badania naukowe, do usług nawigacyjnych dla ruchu samochodowego, lotniczego i morskiego, a nawet pieszego. Galileo zapewnia Europie niezależny dostęp do sygnalizacji satelitarnej. Wdrożenie programu nie było łatwym zadaniem z powodów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych. Jednakże jego zalety – innowacyjność, umiejętności, miejsca pracy, wzrost gospodarczy oraz niezależność – uczyniły go wartym realizacji. Przykład Galileo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament