Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samo nabywanie i umarzanie białych certyfikatów bez preferencji

26 września 2016 | Podatki | Aleksandra Napiórkowska

Obrót świadectwami efektywności energetycznej przez podmiot energochłonny nie uprawnia go do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lipca 2016 r. (I GSK 1780/14).

Spółka prowadzi działalność z zakresu wytwarzania, dystrybucji oraz obrotu energią cieplną. Jest zakładem energochłonnym w rozumieniu art. 31b ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym. Dodatkowo, jest objęta obowiązkiem nabycia oraz umarzania świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. białych certyfikatów, na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o efektywności energetycznej. Spółka zamierza korzystać ze zwolnienia wyrobów gazowych z podatku akcyzowego, określonego w art. 31b ust. 1 pkt 5 ustawy akcyzowej. W związku z tym zapytała czy w tej sytuacji będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 31b ust. 1 pkt 5 ustawy akcyzowej. Sama uważała a, że uczestnictwo w systemie certyfikatów spełnia przesłankę wdrożenia systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej, wynikającą z art. 31b ust. 1 pkt 5 ustawy akcyzowej, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament