Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia zbudowana na tranzycie

26 września 2016 | Ekonomia
źródło: Finavia

Heikki Koski | Równe traktowanie wszystkich przewoźników, to podstawa w biznesie. Chociaż Finnair jest dla nas najważniejszy – twierdzi w rozmowie z Danutą Walewską wiceprezes Finavia, szef lotniska w Helsinkach.

Rz: Finlandia to nieduży kraj położony na skraju Europy. Jak jest możliwe zbudowanie w takim miejscu lotniska, które nagle wyrasta na ważny port tranzytowy?

Heikki Koski: Podstawą jest rygorystyczna kontrola kosztów i pomysły na zachęcanie przewoźników, żeby z niego korzystali, czyli świadczenie usług, którym nic nie można zarzucić. Nie wystarczy zbudowanie najlepszej infrastruktury, z której będą korzystać przewoźnicy, ale od sprawnej współpracy między wszystkimi, którzy z tego lotniska będą korzystać. Ważna jest też możliwość zapewnienia punktualności rejsów wylatujących z naszego portu i nienagannej obsługi pasażerów, którzy do Helsinek przylatują.

Zaplanowaliście rozbudowę lotniska etapami. Na jakich przesłankach oparliście prognozy? Strategia Finnaira? Ruch lotniczy wschód–zachód?

Zawsze podstawą jest prognoza wzrostu ruchu lokalnego, bo jest najbardziej przewidywalny. Oparcie strategii na tym, że zbudujemy lotnisko tranzytowe, z którego wszyscy będą chcieli korzystać byłoby bardzo ryzykowne. Ale dla Finlandii transport lotniczy ma już 3,5 proc. udziału w PKB i w zwiększaniu tego udziału Finnair ma swoje zadanie, Finavia zarządzająca lotniskiem w Helsinkach ma swoje. Razem wypracowaliśmy strategię polegającą na rozbudowie ruchu tranzytowego, którą bardzo konsekwentnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament