Gdzie rozliczy podatki inwestor z zagranicy
Spółka bez siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce rozlicza VAT w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście. Jeśli jednak ma u nas w kraju taki adres, to według niego należy określić właściwość organu.
Alicja Ogniewska
W rankingach dotyczących łatwości prowadzenia i warunków dla rozwoju biznesu Polska wciąż plasuje się na odległych pozycjach. Barierą dla ściągnięcia kapitału zagranicznego jest na pewno skomplikowane prawo – w tym przepisy podatkowe. Okazuje się, że podmiot zagraniczny, który zainwestuje w Polsce, może mieć kłopot z ustaleniem, do którego urzędu skarbowego powinien wpłacać podatki.
Inwestycje zagraniczne często są realizowane poprzez utworzoną w Polsce spółkę celową (np. spółkę córkę) lub przez polski oddział firmy. Zdarza się jednak, że biznes w Polsce prowadzi bezpośrednio spółka z zagranicy, która nie tworzy żadnych struktur na terytorium naszego kraju. Jednak bez względu na ograniczoną obecność takiego inwestora w Polsce, może on być zobowiązany do rozliczeń podatkowych z polskim fiskusem.
Przykład
Spółka BonTon z Francji realizuje projekt w Szczecinie, w ramach którego nabywa towary i usługi w kraju i za granicą. Spółka oddelegowała także do Polski jednego z menedżerów, który jest odpowiedzialny za kontakty handlowe i zawiera umowy w imieniu i na rzecz spółki.
Bez wątpliwości
Wymienione w przykładzie określone czynności mogą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce. Spółka BonTon musiałaby wtedy zarejestrować się i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta