Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie rozliczy podatki inwestor z zagranicy

26 września 2016 | Podatki | Alicja Ogniewska

Spółka bez siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce rozlicza VAT w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście. Jeśli jednak ma u nas w kraju taki adres, to według niego należy określić właściwość organu.

Alicja Ogniewska

W rankingach dotyczących łatwości prowadzenia i warunków dla rozwoju biznesu Polska wciąż plasuje się na odległych pozycjach. Barierą dla ściągnięcia kapitału zagranicznego jest na pewno skomplikowane prawo – w tym przepisy podatkowe. Okazuje się, że podmiot zagraniczny, który zainwestuje w Polsce, może mieć kłopot z ustaleniem, do którego urzędu skarbowego powinien wpłacać podatki.

Inwestycje zagraniczne często są realizowane poprzez utworzoną w Polsce spółkę celową (np. spółkę córkę) lub przez polski oddział firmy. Zdarza się jednak, że biznes w Polsce prowadzi bezpośrednio spółka z zagranicy, która nie tworzy żadnych struktur na terytorium naszego kraju. Jednak bez względu na ograniczoną obecność takiego inwestora w Polsce, może on być zobowiązany do rozliczeń podatkowych z polskim fiskusem.

Przykład

Spółka BonTon z Francji realizuje projekt w Szczecinie, w ramach którego nabywa towary i usługi w kraju i za granicą. Spółka oddelegowała także do Polski jednego z menedżerów, który jest odpowiedzialny za kontakty handlowe i zawiera umowy w imieniu i na rzecz spółki.

Bez wątpliwości

Wymienione w przykładzie określone czynności mogą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce. Spółka BonTon musiałaby wtedy zarejestrować się i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament