Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak korzystniej rozliczyć składki ZUS

26 września 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita
Wariant I - niewielka nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania przychodów – liczonymi bez składek ZUS zapłaconych za siebie przez przedsiębiorcę
źródło: Rzeczpospolita
Wariant I - niewielka nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania przychodów – liczonymi bez składek ZUS zapłaconych za siebie przez przedsiębiorcę
Wariant II - strata podatkowa
źródło: Rzeczpospolita
Wariant II - strata podatkowa

Podatnik prowadzący firmę ma prawo pomniejszyć swój dochód o kwoty zapłacone na ubezpieczenie społeczne Może je także ująć w kosztach. Każdy przedsiębiorca powinien rozważyć, który wariant mu się bardziej opłaca.

Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu:

- emerytalnemu,

- rentowemu,

- wypadkowemu,

Dobrowolnie mogą także być objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Przedsiębiorcy, którzy nie są opodatkowani w formach ryczałtowych (ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa), mogą wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia zapłaconych za siebie składek na ubezpieczenie społeczne:

- poprzez odliczenie od dochodu,

- poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów >patrz ramka.

Przy wyborze jednej z tych metod nie ma znaczenia czy przedsiębiorca rozlicza się z podatku PIT według skali podatkowej, czy tzw. podatkiem liniowym. Podatnik wybiera jeden z ww. sposobów na początku roku podatkowego (tj. kalendarzowego) i nie może swojego wyboru zmienić w trakcie tego roku. Podatnik rozpoczynający działalność dokonuje wyboru z chwilą rozpoczęcia działalności.

Kiedy nie ma to znaczenia

Gdy osiągnięty dochód pozwala na odliczenie w całości zapłaconych składek ZUS, wybór nie ma istotnego znaczenia dla obciążeń PIT. Nie ma wtedy znaczenia czy składki ZUS pomniejszą dochód będący podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10558

Wydanie: 10558

Spis treści
Zamów abonament