Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnicy robią pierwszą korektę odliczenia z zastosowaniem prewspółczynnika

20 lutego 2017 | Podatki | Marek Piotrowski

Na etapie ustalania rocznej korekty wolno zmienić sposób określania preproporcji, który został przyjęty przy jej wstępnej kalkulacji, jeśli nowa metoda będzie bardziej reprezentatywna dla zakończonego roku podatkowego.

Minął rok od wprowadzenia do ustawy o VAT szczególnych zasad ustalania wartości podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług do celów działalności gospodarczej, jak i celów nieuznawanych za taką działalność. Chodzi tu o art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT, które ustalają procedurę obniżania podatku należnego o wartość podatku naliczonego na podstawie tzw. prewspółczynnika, czyli proporcji pozwalającej na szacunkowe określenie wartości podlegającego odliczeniu podatku naliczonego. O ile jednak procedura proporcjonalnego odliczania VAT na podstawie ww. regulacji została wdrożona przez podatników obowiązanych do jej stosowania już ponad rok temu, o tyle stosujący ją podatnicy po raz pierwszy staną przed koniecznością finalnego ustalenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w ubiegłym roku. Dzieje się tak z uwagi na obowiązek rocznej korekty wartości podatku naliczonego, wstępnie odliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, którą wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej składanej przez podatników kontynuujących działalność za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy korekta. Oznacza to zatem, że podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych są obowiązani są do zrobienia tej rocznej korekty podatku naliczonego – odliczonego na zasadach art. 86 ust. 2a ustawy o VAT – w deklaracji VAT składanej za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament