Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga B+R: już niedługo pierwsze odliczenia

20 lutego 2017 | Podatki | Honorata Ścisłowicz-Skraba

Zdaniem organów, gdy pracownicy wprawdzie uczestniczyli w pracach badawczo-rozwojowych, ale nie zostali zatrudnieni do tej działalności, a więc nie mają odpowiednich zapisów w umowach o pracę, firma nie może skorzystać z preferencji.

Systemy podatkowe wielu krajów wprowadzają mechanizmy dodatkowych odliczeń kosztów związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (B+R) i tym samym obniżania zobowiązań podatkowych z tego tytułu. Ich celem jest zachęcanie przedsiębiorców do prowadzenia takiej działalności, ponieważ rozwój tej funkcji świadczy o wysokiej dojrzałości przedsiębiorstwa na rynku, generuje atrakcyjne miejsca pracy i przekłada się na wysoką innowacyjność.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową w polskim systemie podatkowym funkcjonuje od 1 stycznia 2016 roku, więc dopiero w najbliższym czasie pojawią się pierwsze większe odliczenia z tego tytułu w zeznaniach podatkowych przedsiębiorstw. Organy podatkowe od kilku miesięcy podejmują się wykładni nowych przepisów, wydając interpretacje indywidualne i tym samym kształtując praktykę w zakresie ich stosowania.

Praktyka a interpretacje

Warto więc już na tym wczesnym etapie zwrócić uwagę na takie kwestie interpretacyjne, które mogą niekorzystnie wpłynąć na realizowanie celów regulacji, którym jest zwiększanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament