Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próg energochłonności decyduje o wysokości zwrotu akcyzy

20 lutego 2017 | Podatki | Wojciech Sajdek

Do obliczenia współczynnika energochłonności należy brać pod uwagę koszt energii elektrycznej wraz z podatkami, ale z wyłączeniem VAT oraz pozostałych opłat dodatkowych (m.in. dystrybucyjnych stałych, przejściowych, dystrybucyjnych zmiennych, jakościowych i abonamentowych) związanych z dostawą energii.

Takie stanowisko przedstawiła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 8 grudnia 2016 r. (2461-IBPP4.4513.315. 2016.1.BP).

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów papierowych i celulozowych. W trakcie prowadzenia działalności dochodzi do zużycia znacznych ilości energii elektrycznej. Wnioskodawca spełnia warunki korzystania ze zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej przez tzw. zakład energochłonny, realizowanego przez częściowy zwrot podatku akcyzowego. Warunki tego zwolnienia są określone w art. 31d ustawy o podatku akcyzowym.

Wątpliwości wnioskodawcy wzbudził sposób obliczania współczynnika energochłonności, który określa się jako udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej. Wysokość tego współczynnika decyduje o późniejszej wysokości zwrotu podatku akcyzowego. Jednocześnie, dla niektórych podmiotów, właściwe obliczenie współczynnika energochłonności w ogóle warunkuje możliwość ubiegania się o zwrot (wskaźnik musi wynosić więcej niż 3 proc.), więc jego prawidłowe obliczenie jest kluczowe dla korzystania ze zwolnienia.

Wnioskodawca chciał wiedzieć co tak naprawdę powinien wliczyć w koszt wykorzystanej energii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament