Podatnik sam ponosi ryzyko błędnego oszacowania rynku zbytu
Wydatki związane z utylizacją towarów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w sytuacji, gdy zmiana przepisów prawa uniemożliwia wprowadzenie na rynek określonego rodzaju produktu lub wprowadza względem niego dodatkowe wymogi.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 9 grudnia 2016 r. (III SA/Wa 2823/15).
Spółka jest dystrybutorem wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych na rynku polskim, które nabywa od spółki macierzystej z siedzibą we Francji. Zdarzają się sytuacje, w których rezygnuje z zakupu części towarów ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania lub zmianę uregulowań prawnych obowiązujących w Polsce, w rezultacie której zamówione wyroby nie mogą być sprzedawane. W takiej sytuacji podmiot francuski niszczy towary na koszt spółki.
Dodatkowo, praktyką francuskiej spółki jest zakup materiałów produkcyjnych w większej ilości niż zapotrzebowanie, z uwagi na niższą cenę jednostkową. Wpływa to na obniżenie kosztów produkcji, a tym samym na ceny sprzedaży. Zdarza się, że zakupione materiały nie zostają w całości użyte, m.in. w wyniku zmniejszenia popytu, decyzji grupy o wycofaniu danego wyrobu lub zmian norm, jakie muszą spełniać wyroby będące przedmiotem obrotu w Polsce. W takich sytuacjach podmiot francuski kosztami zniszczenia obciąża spółkę.
W związku z tym spółka zapytała organ podatkowy czy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta