Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis na nowe emerytury

20 lutego 2017 | Ekonomia
Piotr Maszczyk
źródło: materiały prasowe
Piotr Maszczyk

Musimy zreformować polski system emerytalny w taki sposób, by był on w stanie zapewnić choćby minimalną emeryturę ze środków publicznych wszystkim obywatelom.

Piotr Maszczyk

W ciągu kilku najbliższych lat w Polsce musi zostać przeprowadzona debata nad zasadami rządzącymi systemem emerytalnym, która najpewniej przewartościuje obecnie obowiązujące reguły.

W roku 2017 dojdzie do kilku istotnych zmian w systemie ubezpieczeń emerytalnych w Polsce. Przede wszystkim będzie to obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet (od 1 października). Ponadto, wraz z obniżką wieku uprawniającego do pobierania świadczenia emerytalnego zmienią się również zasady ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym.

Rząd złagodził również zasady uprawniające do ubiegania się o emeryturę minimalną i od 1 marca zwiększy kwotę tego świadczenia o 118 zł, do 1000 zł brutto. Jednocześnie wzrosną też renty socjalne i renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Wreszcie zmienią się zasady waloryzacji emerytur. Zamiast dotychczasowej waloryzacji procentowej pojawi się system mieszany, korzystniejszy dla osób pobierających najniższe emerytury (kwota podwyżki nie będzie mogła być niższa niż 10 zł).

Niemal reforma

Jeśli dołożymy do tego zapowiadany przez rząd przegląd systemu emerytalnego i propozycje zmian, które premier Beata Szydło wysłała do Sejmu (m.in. obłożenie składką emerytalną umów o dzieło i zmiana zasad regulujących możliwości uzyskiwania dodatkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament