Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż bitcoinów nie może być opodatkowana 3-proc. ryczałtem

20 lutego 2017 | Podatki | Rafał Bartosik

Z wypowiedzi Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zbycie kryptowaluty jest usługą pośrednictwa pieniężnego. Tym samym, od dochodu z takiej transakcji trzeba zapłacić podatek dochodowy według zasad ogólnych.

Od 2014 r. izby skarbowe potwierdzały, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży bitcoinów mogą wybrać opodatkowanie przychodów z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3 proc. przychodu ze sprzedaży (m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 października 2015 r., IPPB1/4511-1078/15-2/EC oraz Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 14 lipca 2014 r., IPTPB1/415-221/14-10/KSU).

Było to możliwe dzięki temu, że organy podatkowe traktowały sprzedaż bitcoinów jako działalność usługową w zakresie handlu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody z działalności usługowej w zakresie handlu są opodatkowane ryczałtem z zastosowaniem stawki 3 proc. Podstawą opodatkowania nie jest wówczas dochód, ale przychód przedsiębiorcy. Przychód ten nie jest pomniejszony o koszty jego uzyskania. Taka forma opodatkowania jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy spodziewają się osiągać wysokie marże....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10680

Wydanie: 10680

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament